Site Name Nedo


Description for image 5Description for image 6Description for image 4Description for image 3Description for image 2Description for image 1

Aero klub Tuzla - Osvrt na proteklu godinu

Slike za Galerije: 
Stvaranje novih vrijednosti podrazumijeva poštovanje ljudi koji su spremni da svoje ideje i maštanja sprovedu u djelo jer bez ljudi, ideje, samo po sebi, ostaju samo „mrtvo slovo“ na papiru bez ikakvog značaja. Aero klub Tuzla i ove godine je sinergijskim djelovanjem male grupe entuzijasta – volontera napravio značajne iskorake u više segmenata rada i razvoja, u čemu smo prepoznati i od drugih kolega iz BiH, institucija BiH i Tuzlanskog kantona, kao i zrakoplovih vlasti naše zemlje.

Iako, budžet Aero kluba Tuzla, već duži niz godina zbog finansijskih restrikcija, ne sadrži tzv. „razvojnu komponentu“ to nas nije obeshrabrilo da svoje planove baziramo na ostvarivim idejama, poštujući strategiju razvoja kluba koja će pružati finansijski najprihvatljivije oblike provođenja letačkih aktivnosti na vlastitim letjelicima uz poštivanje svih zahtjeva sigurnosti.

Neizmjerno smo zahvalni na dugogodišnjoj finansijskoj podršci grada Tuzla. Našem gradu ćemo se i dalje „oduživati“ sa značajnim sportskim rezultatima i primjerom u oblasti zrakoplovstva u BiH i regiji.Letačku sezonu 2020. godine započeli smo već u prvoj sedmici mjeseca januara, a sve je ukazivalo je da je pred nama sezona sa velikim dometima. Međutim, ako bi sa jednom rečenicom pokušali opisati 2020. godinu onda bi to glasilo – „COVID-19“. Aero klub Tuzla je „prošao“ kroz ovu godinu balansirajući između umanjenih letačkih aktivnosti na sportskom aerodromu „Jegin Lug“ i pandemije koja nam je uvijek bila „za vratom“.Planovi za 2020. godinu su bili veoma ambiciozni, kako u letačkom, tako i u organizacijsko – infrastrukturnom smislu i većinu od njih smo uspjeli realizirati. Naravno, svaki pilot će kazati da bi se letačke aktivnosti trebale povećati. Statistički podaci za 2020. godinu, koju je obilježio COVID-19, će pokazati da smo letjeli sa četiri jedrilice, motornom jedrilicom i avionom tipa Piper tokom 49 letačkih dana i ostvarili ukupan nalet od oko 150 letačkih sati.

Menadžment kluba je nastavio sa ranije ustanovljenim principom volonterizma i stručno – edukativnog rada. Najznačajniji događaj u segmentu letačkih planova u ovoj godini je nabavka polovne motorne – jedrilice tipa Falke koja je direktnim letom iz Austrije stigla na naš sportski aerodrom (516 km duzina leta u trajanju od 2 sata i 43 minute) i sa kojom smo uduplali flotu ovih letjelica. Letjelica je dobila registarske oznake E7-ABR uz nadimak „ABRakadabra“ zbog „čarobno“ zaokružene finansijske konstrukcije za nabavku iste.

Iskoraci u povećanju sigurnosti letenja tokom 2020. godine ogledali su se i u nabavci digitalnih radio stanica i letačkih radio-slušalica čime su sve letjelice u floti opremljene sa radio-telekomunikacijskim sredstvima poslednje generacije i u skladu sa zahtjevima BHDCA i Europske agencije za sigurnost zračnog prometa, zamjenjen je dotrajali pokazivač pravca i brzine vjetra, izvršena nabavka PP aparata i opremanje nove brifing sale za pripremu i izvršenje letenja.Vrhunac u oblasti sigurnosti letenja je bila organizacija Radionice na kojoj smo prezentirali inovativna tehnička rješenja za praćenje pozicije zrakoplova u stvarnom vremenu i prostoru. Ovaj događaj je izazvao veliku pažnju i riječi pohvale kolega zrakoplovaca iz BiH i zrakoplovnih vlasti uz značajnu medijsku prezentaciju. Bili smo počastvovani i dolaskom predstavnika Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidni BiH (BHANSA), kao i Direkcije za civilno zrakoplovnstvo BiH.  Vrijedno je napomenuti da su predstavnici našeg kluba aktivno učestovovali i na "Seminaru osvježavanja znanja ATO/FI/IRI" u organizaciji BH DCA u Banja Luci.

Takmičenje u zrakoplovnom sportu u BiH, svedeno je na sporadične događaje koji, u većini slučajeva, zavise od sposobnosti i inicijative pojedinaca, a nisu produkt organizovanih aktivnosti na nivou BiH. U ovom osvrtu bazirat ćemo se  na dva takmičenja na kojima je učestvovao Aero klub Tuzla. Kolege iz Aero kluba Prijedor su bili tradicionalno dobri domaćini i organizatori međunarodnog takmičenja u preciznom slijetanju jedrilicom tipa blanik, pod nazivom „15. blanik kup Prijedor 2020“. Sa ovog takmičenja smo se vratili sa 3 pehara i 10 medalja i to sa titulama šampiona i viceprvaka u pojedinačnoj konkurenciji, kao i sa zlatnim i bronzanim odličjem u ekipnoj konkurenciji.Pored ovog sportskog događaja, učestvovali smo i u Bihaću na takmičenju u preciznom slijetanju jedrilicom tipa KA-7 pod nazivom 2. Ka-7 KUP "BIHAĆ 2020“ koje je održano na sportskom letjelištu „Golubić“ pored Bihaća. I ovaj put okitili smo se bronzanim medaljama u pojedinačnoj i ekipnoj konkurenciji. Dakle, ni sportski rezultati nisu izostali u ovoj letačkoj sezoni.

Uporedo sa letačkim aktivnostima, nekako u pozadini dešavali su se i značajni infrastrukturni projekti, gdje s ponosom oglašavamo da smo izvršili instaliranje centralnog grijanja u aerodromskoj zgradi na našem letjelištu uz stručnu pomoć firme „Hodović – GVP o.d.“ Sarajevo na čelu sa našim Šerifom Hodovićem, koje je podrazumjevalo dodatnu izgradnju kotlovnice, instaliranje kotla i postavljanje radijatora u aerodromskoj zgradi cca 200 m2.
Održavanje i obilježavanje letjelišta je „stalna priča“ i izvršavalo se u pauzama letenja tokom vikenda. Klupska kosačica je „prešla značajan broj kilometara“ jer je 2020. bila i godina učestale kosidbe.Aero klub Tuzla je  bio i „dobar“ domaćin za pripadnike EUFOR-a koji su takođe koristili usluge našeg letjelišta, ugostili smo i razmjenili iskustva s sa instruktorima letenja iz BiH, bili suorganizator sa Atletskim klubom Sloboda – Tehnograd Tuzla, državnog prvenstva BiH u krosu.
Neizmjerno smo ponosni na povećanje broja posjeta od strane građana tuzlanskog kantona i BiH jer „osmijeh i lijepa riječ i gvozdena vrata otvara“. Posjetioci su nam se ponovo vraćali, dovodeći svoje prijatelje, što je i najbolja reklama za naš klub. Svjesni smo da ćemo morati „poraditi“ na medijskoj i internet prezentaciji kluba i zrakoplovstva, gdje vas pozivamo da nas podržite sa svojim stručnim idejama i ekspertizom.


Završavamo godinu sa institucionalnim uključivanjem Aero kluba Tuzla u sastav Kantonalne uprave CZ Tuzlanskog kantona sa ciljem zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća, pri čemu je naš klub građanima našeg kantona stavio na raspolaganje ljudske, materijalne i druge resurse za organiziranje Službe za izviđanje i osmatranje iz zraka.Na žalost, realnost odlaska mladih ljudi iz nase domovine ima vidljiv trag u svakom segmentu društva, pa i u razvoju kluba. Uvjereni smo  da se veličina kluba ne mjeri u broju letjelica, veličini infrastukture, nego u jačanju personalne baze kluba i međusobnoj razmjeni iskustava, znanja, što je prioritet broj 1 za sve zrakoplovne kolektive u BiH. Aero klub Tuzla u potpunosti ustupa sve svoje resurse svim zrakoplovnim organizacijama u BiH sa ciljem udruživanja, razmjene iskustava i školovanja budućih generacija pilota, a očekujemo i značajnu ulogu vazduhoplovnog / zrakoplovnog saveza BiH. Nadamo se da će krovna organizacija uspjeti napraviti iskorak ka aktivnom učešću u razvoju zrakoplovnog sporta u BiH.


U tom smislu, pozivamo sve zrakoplovce i vazduhoplovce iz BiH i regiona na saradnju, udruživanje naših resursa i neumornom školovanju zrakoplovaca jer vrata Aero kluba Tuzla su otvorena za sve dobre ljude. Mi vjerujemo da je znanje moć i spremni smo ga podjeliti i razmjeniti sa vama.


Aero klub Tuzla vam želi dobro zdravlje, mnogo srece i svako dobro u 2021. godini.

31.12.2020.godine,  Aero klub Tuzla.