Pregled aktivnosti Aerokluba Tuzla u protekloj godini u slikama

Kraj godine je obično prilika da se osvrnemo i pogledamo šta smo to uradili za jednu godinu. To je takođe prilika da napravimo plan za sljedeću godinu. Ovom prilikom se nećemo detaljno baviti analizom, ali svakako je dobra prilika, da sa nekoliko riječi i fotografija, podsjetimo i sebe i naše prijatelje na najinteresantnije trenutke protekle godine.

Aero klub Tuzla iz vlastitih sredstava tokom protekle godine, kupio dvije jedrilice standardne klase raspona 15m VSO-10B . Odličan  potez, jer su se naši mladi piloti već dobro sprijateljili sa ovim jedrilicama.

Pored navednih jedrilica standard klase koje popularno nazivamo Ose, kupili smo i motornu jedrilicu, SF-25C Falke. Ova letilica će omogućiti da mladi piloti nauče letjeti do nekih drugih aerodroma, što je neophodno da bi pilotska vještina bila potpuna.

Na prvom mjestu nam je letenje, visok nivo letačke vještine, sigurnost letenja, školovanje mladih pilota, učešće na takmičenjima. Ali takođe hoćemo da budemo dobri domaćini i stalo nam je da se na aerodromu svi dobro osjećamo, da ličimo na druge razvijene i uspješne aeroklubove. Zato često organizujemo radne akcije, a za sve članove pohvale za učešće u ovim radnim akcijama.

U 2017 godini Semra i Elvedin su položili ispit za Dozvolu pilota jedrilice (SPL), Milenko je napravio svoj prvi samostalni let, Maida, Edin i Amar su početkom decembra bili u Banja Luci, u Direkciji za civilno vazduhoplovstvo, i polagali ispite iz teorije letenja, a praktični ispit za pilota jedrilice ćemo organizovati krajem 2018. godine. Mnogo smo ponosni na naše mlade pilote.

Naši mladi piloti nas ponekad zovu Vijeće staraca  . Ne smeta! Čak šta više, imponuje nam. Poseban pozdrav našim sugrađanima i Sretnu Novu godinu žele Nedim, Dario, Meho, Fadil, Mirza i Mujo.

Sa nekoliko fotografija sigurno ne možemo pokazati svu ljepotu letenja. Za nešto više neophodno je da nas posjetite na aerodromu. Cijelu zimu ćemo imati izuzetno puno posla, jer smo obavezni da pratimo sve promjene u EU i da naš rad uskladimo sa EASA regulativom. Već smo započeli pisanje novih procedura. Ali pripremamo i jednu novost za naredni period. To je kratki kurs „PILOT NA DAN“, gdje će biti omogućeno da zainteresovani piloti upoznaju ovaj sport. Radujemo se gostima . Vaš Aeroklub Tuzla.